ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମଣ୍ଡପରେ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ବଦଳରେ ପୂଜା ପାଇବେ ମମତା ଦିଦି, ୧୦ ହାତରେ ଦର୍ଶାଯିବ ଯୋଜନାମାନ, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ

 
Mamta banerjee

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦୁର୍ଗା ପୂଜାର ଆୟୋଜକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମଣ୍ଡପରେ ମା ଦୁର୍ଗା ଭାବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଯାହା ଉପରେ ଏବେ ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି। ଦଳର ଆଇଟି ସେଲର ମୁଖ୍ୟ ଅମିତ ମାଲଭିଆ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ବଙ୍ଗଳା ହିଂସା ପରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଦେବୀ ଭାବରେ ଦେଖାଇବା ଘୃଣ୍ୟ, କାରଣ ତାଙ୍କ ହାତରେ ନିରୀହ ବଙ୍ଗୀୟମାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଦାଗ ଲାଗିଛି। ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅପମାନ। ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ୍। ସେ ବଙ୍ଗଳାର ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଭାବନାକୁ ଆଘାତ କରୁଛନ୍ତି।

Mamta banerjee

ନନ୍ଦିଗ୍ରାମର ବିଜେପି ବିଧାୟକ ତଥା ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ସୁଭେନ୍ଦୁ ଆଦିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଭଗବାନଙ୍କ ସହ ସମାନ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଯଦି ତୁମର ନୀରବତା ସମ୍ମତି ସୂଚାଏ, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତୁମର ଇଗୋ ଏକ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯେଉଁଠାରେ ବିବେକ ଏହାକୁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ କରିପାରିବ ନାହିଁ।

Mamta banerjee

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କୋଲକାତାର ଏକ ଗ୍ରୁପ ଦୁର୍ଗା ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କର। ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ପାରମ୍ପାରିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବଦଳରେ ରାଜ୍ୟର ଦଶଟି ଯୋଜନା ହେବ। ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିର ନିର୍ମାଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଳାକାର ମିଣ୍ଟୁ ପାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ କୋଲକାତାର ନାଜରୁଲପୁର ଉନୟନ ସମିତିର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ରଖାଯିବ।

ମିଣ୍ଟୁ ପାଲ କହିଛନ୍ତି, ମୂର୍ତ୍ତି ମମତା ଦିଦିଙ୍କର ଅଟେ। ଯାହାର 10 ହାତ ବଙ୍ଗଳା ସରକାରଙ୍କ ଦଶଟି ଯୋଜନାକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛି। ଏଥିରେ କନ୍ୟାଶ୍ରୀ ଠାରୁ ଶୁବୋଶ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଯୋଜନାକୁ ଆଲୋକିତ କରାଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ କଳାକାର ଦଳ ଦିନରାତି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିମା ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଶେଷରେ ବୁଡ଼ିଯିବ ନାହିଁ। ମିଣ୍ଟୁ ପାଲ କହିଛନ୍ତି, 'ଏହି ପ୍ରତିମାକୁ ପୂଜା କରାଯିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଏକ ମଣ୍ଡପରେ ରଖାଯିବ।' ପାରମ୍ପାରିକ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ଏକ ଛୋଟ ଦୁର୍ଗା ଦେବୀ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖାଯିବ ଏବଂ ପୂଜା କରାଯିବ।

From around the web