ତାଣ୍ଡବ ରଚୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ତୌକତେ’, ଦେଖୁଦେଖୁ ମାଟିରେ ମିଶିଗଲା ୨ମହଲ କୋଠା, ଦେଖନ୍ତୁ ଭୟଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟ

 
ତାଣ୍ଡବ ରଚୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ତୌକତେ’, ଦେଖୁଦେଖୁ ମାଟିରେ ମିଶିଗଲା ୨ମହଲ କୋଠା, ଦେଖନ୍ତୁ ଭୟଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟ

ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଗୋଆ ଉପକୂଳରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ତଉକତେ ବାଡେଇ ହୋଇଛି। ଗୋଆ ପରେ ଏହି ଝଡ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଗୋଆରୁ ଏହି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ରତ୍ନାଗିରିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।  ଏହି ଝଡକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗୁଜୁରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସତର୍କ ଅଛନ୍ତି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ 'ତଉକତେ' ଏକ ଭୟଙ୍କର ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା 17 ମଇ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ଏବଂ 18 ମଇ ସକାଳେ ଭବନଗର ଜିଲ୍ଲାର ମହାଭା ଏବଂ ପୋରବନ୍ଦର ଦେଇ ଯିବ।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ କୋଭିଡ -19 ରିଲିଫ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି କାରଣ ଖରାପ ପାଗ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ସହିତ ଗୋଆ ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହେଉଛି। ଏଠାରେ ଅନେକ ଗଛ ଉପୁଡିବା ସହ ବଡ ବଡ ଘର ଭାଙ୍ଗି ପଡିବାର ଦୃଶ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ-

ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ର ସାଇକ୍ଲୋନ ଚେତାବନୀ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର-ଗୋଆ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଉପକୂଳର ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 70-80 ରୁ 90 କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ମେ 16 ରେ ଉତ୍ତର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପାସ ହୋଇଥିବା ପବନ କୂଳରେ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ। ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 40-50 ରୁ 60 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ। 

ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ରବିବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ 17 (ମେ) ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଯାଇ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଏବଂ ଏହା 18 ମଇ ସକାଳ ପୋରବନ୍ଦରରେ ଏବଂ (ଭବନଗର ଜିଲ୍ଲାରେ) ଆରମ୍ଭ ହେବ। ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ରାଜ୍ୟ ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିବ। ”ଆଇଏମଡି କହିଛି ଯେ ଗୁଜୁରାଟ, ଦାମନ ଏବଂ ଡିୟୁ ପାଇଁ ଏହା ହଳଦିଆ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି।

From around the web