ରୂପ ବଦଳାଇବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା, ଓମିକ୍ରନ ପରେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ‘ଡେଲଟାକ୍ରନ’ ଚିହ୍ନଟ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର

 
Corona

ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦୁନିଆରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଇପ୍ରସରେ କରୋନାର ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ସାଇପ୍ରସର ସ୍ଥାନୀୟ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନାର ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଜେନେଟିକ ବେକଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ସହିତ ସମାନ, ତେଣୁ ଏହାର ନାମ ଡେଲ୍ଟାକ୍ରନ୍ ରଖାଯାଇଛି। ସାଇପ୍ରସ୍ ମେଲ ରେ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ସାଇପ୍ରସ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଭାଇରୋଲୋଜି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ Dr ଲିଓନିଡିଓସ୍ କୋଷ୍ଟ୍ରିଆକିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ପ୍ରକାରର କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାର ସହିତ ସମାନ। ସାଇପ୍ରସରେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ 25 ଟି ନମୁନାରେ, ଏହା ଦେଖାଗଲା ଯେ ଏହି 10 ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ଓମିକ୍ରନ୍। ଯେଉଁ 25 ଜଣଙ୍କଠାରୁ ନମୁନା ନିଆଯାଇଥିଲା, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 11 ଜଣ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବାବେଳେ 14 ଜଣ ଘରେ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହୁଥିଲେ।

Corona

କୋଷ୍ଟ୍ରିକିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ କରୋନା କାରଣରୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି, ତାଙ୍କଠାରେ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଅଧିକ ମାମଲା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଉଭୟ ଡେଲ୍ଟା ଏବଂ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଅଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଏହା ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛୁ ଏବଂ ପରେ ଜଣାପଡ଼ିବ ଯେ ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟଟି କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ। କୋଷ୍ଟ୍ରିକିସ୍ ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଜିନୋମ କ୍ରମକୁ GISAID କୁ ପଠାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନ ଯାହା ଭାଇରସକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିଥାଏ। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଫ୍ରାନ୍ସରେ କରୋନାର ଅନ୍ୟ ଏକ ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ନାମ IH ରଖାଗଲା। ଫରାସୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କାମେରୁନ୍ ରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକାର ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରକାରରେ 46 ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା।

Corona

ତେବେ ସାଇପ୍ରସ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମିସେଲିସ୍ ହାଜିପେଣ୍ଡେଲାସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ। ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଦେଶ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ହେତୁ ସାଇପ୍ରସର ନାମ ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ରରେ ଆସିଛି।

From around the web