ଫିଲିପାଇନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ, ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନେଉନଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ, କହିଲେ ଭାରତ ପଳାଅ ସେଠି ତମକୁ...

 
Philippines president

ଫିଲିପାଇନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁଟେର୍ଟ, ଯିଏକି ତାଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥାନ୍ତି, ପୁଣି ଥରେ ଏକ ଅଜବ୍ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି।  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁଟେର୍ଟ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ସାଧାରଣ ଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନୁହଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ, ଯଦି କେହି ଟିକା ନେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଭାରତ କିମ୍ବା ଆମେରିକା ପଳେଇଯାଅ। ସେଠି ତମକୁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନେବାକୁ କେହି ବି ବାଧ୍ୟ କରିବେନି। 

ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁଟେର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ସମୟରେ ଦେଶ ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ଏକ ଜାତୀୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି। ଆପଣମାନେ ମୋତେ ଭୁଲ୍ ବୁଝିବେନି କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ଟିକା ନ ନିଅନ୍ତି ତେବେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବି। ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ସହ ଲଢୁଛୁ ଏବଂ ଆପଣମାନେ ଆମର ବୋଝକୁ ବଢଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ, ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଟିକା ନେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ସେମାନେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଛାଡିପାରିବେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ମୋର ଧମକ ପରେ ମଧ୍ୟ ଟିକା ନେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ସେମାନେ ଭାରତ କିମ୍ବା ଆମେରିକା ଯାଇପାରିବେ। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁମେ ଏଠାରେ ଅଛ, ତୁମେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପରି, ଯିଏ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିପାରିବ। ନିଜକୁ ଟୀକାକରଣ କରିବା ବୁଦ୍ଧିମାନ ଅଟେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଡୁଟେର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୂର୍ଖମାନେ କରୋନା ଟିକା ନେଉ ନ ଥିବାରୁ ସେ କ୍ରୋଧିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହି ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ 11 କୋଟି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସମୟରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ତାଲାବନ୍ଦକୁ ନେଇ ଏକ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇଥିଲେ। ଯେଉଁମାନେ ଲକଡାଉନ୍ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି ଚଳାଇବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁଟେର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ ଉଲଂଘନ କରିଥିବା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା।

From around the web