ସ୍କୁଲ ନ ଯିବା ପାଇଁ ପିଲାମାନେ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ଫେକ୍ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ, ଉପାୟ ଜାଣିଲେ ଉଡିଯିବ ହୋସ୍

 
Fake report

ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ନ ଯିବା ପାଇଁ ବାହାନା କରିବା ସାଧାରଣ କଥା, କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟେନର ପିଲାମାନେ ଯାହା କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ। ଏଠାରେ ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନକଲି କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଛୁଟି ପାଇ ପାରିବେ। ଏକ ଟିକଟକ୍ ଭିଡିଓରେ ଏହା ଖୁଲାସା ହୋଇଛି। ଏହି ଭିଡିଓରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପିଲାମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରି ନିଜକୁ ପଜିଟିଭ୍ କହୁଛନ୍ତି।

'ୟର୍କସାୟାର୍ ଇଭନିଂ ପୋଷ୍ଟ'ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପିଲାମାନେ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ଉପରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ କିମ୍ବା ଭିନେଗାର ଢାଳି ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନର ପିଲାମାନେ ରାପିଡ୍ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ ଟେଷ୍ଟ (ଆରଡିଟି) ସମୟରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ COVID ରିପୋର୍ଟକୁ ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି କହି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଧୋକା ଦେଉଛନ୍ତି।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ #fakecovidtest ନାମରେ ଏଭଳି ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ୍ ହେଉଛି। ସମାନ ନାମ ସହିତ ଏକ ଟିକଟୋକ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହାର 20,000 ରୁ ଅଧିକ ଫଲୋଅର୍ସ ଅଛନ୍ତି। ଭିଡିଓରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ର ଲେମ୍ବୁ ରସ, ଆପଲ୍ ସସ୍, କୋକା କୋଲା, ଭିନେଗାର ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରି ରାପିଡ୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପୁରା ଘଟଣା ଏଥିପାଇଁ ହେଉଛି ଯେ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିବ ଏବଂ ସେମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବା ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

From around the web