India china
India china
India china
India china

ଭାରତରେ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଲୋକଙ୍କ ଚିତା ଜଳାକୁ ନେଇ ମଜାକ୍ ଉଡାଇଲା ଚୀନ, କହିଲା ଭାରତର ଏହି ନିଆଁ...

 
China

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ପଚକୁ ହଟିନାହିଁ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ସେ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅଫର ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ସେ ତାଙ୍କୁ ପରିହାସ କରୁଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ଚାଇନାର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଏକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟ ଭାରତରେ କରୋନା ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ପରିହାସ କରି କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ମହାକାଶରେ ଏକ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରତରେ ଚିନ୍ତା ବଢଉଛି।

ଚାଇନାର ମାଇକ୍ରୋ ବ୍ଲଗିଂ ୱେବସାଇଟ୍ ୱାଇବୋରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ଆଇନ ବ୍ୟାପାର ଆକାଉଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ବିବାଦୀୟ ପୋଷ୍ଟ ପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚାଇନିଜ୍ ରକେଟ୍ ଉତକ୍ଷେପଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଭାରତରେ ଶବ ପୋଡିବାର ଚିତ୍ର ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହି ପୋଷ୍ଟର କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖା ଅଛି, ଭାରତରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚିତା ଜଳୁଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ବିକାଶ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି। 'ଚାଇନାରେ ଜଳୁଥିବା ନିଆଁ ବନାମ ଭାରତରେ ନିଆଁ ଜଳୁଛି'।

ଚାଇନାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତରେ କରୋନା ଦୁର୍ଘଟଣା ପ୍ରତି କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ୱାଇବୋ ବ୍ୟବହାରକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ 'ଅନୁପଯୁକ୍ତ' ଏବଂ ଚୀନ୍ ଭାରତ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତି ଦେଖାଇବା ଉଚିତ୍। ' ଏହି ସମାଲୋଚନା ପରେ ଚୀନ୍‌ର ଅଫିସିଆଲ୍ ଭୋପୁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସର ସମ୍ପାଦକ ହୁ ସିଜିନ୍ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ଭାରତ ପାଇଁ ମାନବିକତାର ବଢାଇବା ଉଚିତ୍।

ତେବେ ହୁ ଶିଜିନ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଚେହେରା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱକୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା। ହୁ ସିଜିନ୍ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଅନେକ ଲୋକ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ଅମ୍ଳଜାନ କନଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟର ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଭଳି ଜରୁରୀକାଳୀନ ସାମଗ୍ରୀ ଭାରତର ଗରିବ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦେଶର ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବ। ଏହିପରି ଭାବରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ସମ୍ପାଦକ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ।

From around the web