ତାଣ୍ଡବ ରଚିବାକୁ ଯାଉଛି ପ୍ରକୃତି, ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସୂଚନା ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ସୌର ଝଡ଼! ଘଟାଇବ ଏହିସବୁ କ୍ଷତି

 
Solar strom

କରୋନାଭାଇରସ୍ ର ମହାମାରୀର ବିପଦ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି। ତଥାପି, ଯଦିଓ ଏହାର ଫଳାଫଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ହୃଦୟଙ୍ଗମ ହୋଇନପାରେ, ଏହା ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଆମକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୃଷ୍ଠରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ସୁପର ହଟ୍ ଗ୍ୟାସ୍(Super Hot gases) ବାହାରୁଛି। ଏହି ଘଟଣା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ‘କରୋନାଲ୍ ମାସ୍ ଏଜେକ୍ସନ୍’(Coronal Mass Ejection)  ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା।

ଗଣମାଧ୍ୟମ WION ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବରରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟଠୁ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବାହାରିଥିବା ଏହି ଗ୍ୟାସ୍ ପୃଥିବୀକୁ ଗୁରୁତର କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇନପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏବେ ଯାଏଁର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭୁ- ଚୁମ୍ବକୀୟ ଝଡ (Geomagnetic Storm) କିମ୍ବା ସୌର ଝଡ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହାର ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ପରିଣାମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। 

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଘଟଣା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ଏଥିପାଇଁ, କାରଣ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହେବା ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ହଠାତ୍ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି କିଛି ଘଟିପାରେ। ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁପର ହଟ୍ ଗ୍ୟାସ୍ କାହା ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପାୱାର୍ ଗ୍ରୀଡ୍ ଏବଂ ରେଡିଓ ଯୋଗାଯୋଗ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ବିମାନ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଷାକ୍ତ ବିକିରଣରେ ପ୍ରକାଶ କରିବାର ଗମ୍ଭୀର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହି ଗ୍ୟାସ୍ ଉପଗ୍ରହ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ଗତ ବର୍ଷ, 2020 ରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏହାର ନୂତନ 11 ବର୍ଷର ଚକ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା 2025 ରେ ଶିଖର ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ, ସୌର ଝଡ଼ ଭଳି ଘଟଣା ଆଗାମୀ ବର୍ଷଗୁଡ଼ିକରେ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇପାରେ। ପ୍ରାୟ 17 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପୃଥିବୀ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଏପରି ସୌର ଝଡ଼ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଆମର ନିର୍ଭରଶୀଳତା ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସୌର ଝଡ଼ର କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ବାଧା ଦେଇପାରେ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ସୌର ଝଡ଼ ମହାକାଶ ପାଣିପାଗର ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଏହାସହ ଏହା ପୃଥିବୀ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଏହା GPS ସିଷ୍ଟମକୁ ଅବ୍ୟବହୃତ କରି ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଜାମ୍ କରିପାରେ। ଏଥିସହ, ଏହି ଝଡ଼ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଯେପରିକି ବିମାନ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ଯାତ୍ରୀ, ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ଏବଂ ଗର୍ଭପାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିପାରେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୂର୍ଯ୍ୟର 11 ବର୍ଷର ଚକ୍ର ଦ୍ୱାରା ସୌର ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ଯାହା ଶକ୍ତି ଉତ୍ସର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ପୋଲାରାଇଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ।

From around the web