କଲିକତାରେ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ଅପମାନ! ଜୋତା ଓ ଚପଲରେ ସଜାହେଲା ମା'ଙ୍କ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ

 
Maa durga pandal

କୋଲକାତାର ଡମ୍ ଡମ୍ ପାର୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ରେ ଜୋତା ଓ ଚପଲ ବ୍ୟବହାର କରି ସଜାଯାଆଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ଜୋତା ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆୟୋଜକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଣ୍ଡପ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ରହିଛି ଏବଂ ଜୋତାକୁ ମଣ୍ଡପରୁ ଦୂରେର ଲଗାଯାଇଛି।

Maa durga

ଏହି ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପ ଡମ୍ ଡମ୍ ପାର୍କ ଭରତ ଚକ୍ର ପୂଜା କମିଟି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଏହାକୁ ଅନିର୍ବାନ୍ ଦାସ ନାମକ ଜଣେ କଳାକାର ସଜାଇଛନ୍ତି। ଏହି ମଣ୍ଡପ ମାଧ୍ୟମରେ କମିଟି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ତଥା ୟୁପିରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖେରୀରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକୁ ଚିତ୍ରଣ କରିଛି। ଏହି ମଣ୍ଡପକୁ ଶହ ଶହ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ସହିତ ସଜାଯାଇଛି।

Maa durga

ଅନିର୍ବାନ ଦାସ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ଏକ ବଡ ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ନାମ ସ୍ଲିପରେ ଲେଖାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଏକ ପୋଷ୍ଟରରେ ଇଂରାଜୀରେ ଲେଖାଯାଇଛି, 'ଆମେ କୃଷକ, ଆତଙ୍କବାଦୀ ନୁହେଁ। କୃଷକମାନେ ଖାଦ୍ୟ ସୈନିକ ଅଟନ୍ତି।

ପୂଜା କମିଟିର ସଚିବ ପ୍ରତୀକ ଚୋୖଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମଣ୍ଡପ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକଙ୍କ ଶୋଷଣକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେ କୁହନ୍ତି, "1946-47 ର ତେବାଗା ଆନ୍ଦୋଳନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମ୍ପ୍ରତି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଆମକୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଉଥିବା କୃଷକଙ୍କ କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛୁ।" ସେ କହିଛନ୍ତି, 'ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖେରୀରେ ହିଂସା ଘଟିବା ବେଳକୁ ଆମର ମଣ୍ଡପ ପ୍ରାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେହି ହିଂସା ର କାହାଣୀକୁ ଆମେ ପାଣ୍ଡାଲରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲୁ।'

From around the web