ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ବେଳେ ସାଙ୍ଗରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍! ନଚେତ୍, ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍….

 
Traffic rules

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମ ୧୯୮୯ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ସରକାର PUC (ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଧୀନରେ) ପ୍ରମାଣପତ୍ରକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି।  ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ବୀମା ପଲିସି ପରି ଏହି PUC ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ସମସ୍ତ ଚାରି ଚକିଆ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ। ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଦିନର ଯାନଗୁଡିକ ପାଇଁ PUC ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। କୌଣସି ନୂତନ ଯାନକୁ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରଦୂଷଣ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି।

Fine

 ଚେକିଂ ସମୟରେ PUC ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଦେଖାଇବାରେ ବିଫଳ ହେଲେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ହେବ। ପେଟ୍ରୋଲ କିମ୍ବା ଡିଜେଲରେ ଚାଲୁଥିବା ଯାନଗୁଡିକ ଗ୍ୟାସ୍ ଆକାରରେ ଧୂଆଁ ନିର୍ଗତ କରେ, ଯେଉଁଥିରେ CO2, NOx ପରି କ୍ଷତିକାରକ ଗ୍ୟାସ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ। ଏକ PUC (ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଧୀନରେ) ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ କିମ୍ବା ଯାନ ପ୍ରଦୂଷଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହେଉଛି ପ୍ରାଧିକୃତ ପ୍ରଦୂଷଣ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଦଲିଲ, ଯାହା ଗାଡିରୁ ନିର୍ଗତ ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତରକୁ ସୂଚାଇଥାଏ।

PUC

 କୌଣସି ଯାନରୁ ନିର୍ଗତ ଏହି ପ୍ରଦୂଷିତ ଗ୍ୟାସ୍ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମାନଦଣ୍ଡ ଭିତରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ସରକାରୀ ପ୍ରାଧିକୃତ PUC କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଆରଟିଓ ପରି ପ୍ରାଧିକୃତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରୁ ଆପଣ ଅନଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ଅଫଲାଇନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୈଧ PUC ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇପାରିବେ। ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର PUC ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଅଫଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ଅନଲାଇନ ମଧ୍ୟ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ।

From around the web