ନୂଆ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ, ଏଣିକି ଚପଲ-ସାଣ୍ଡେଲ୍ ପିନ୍ଧି ବାଇକ୍‌ ସ୍କୁଟି ଚଲାଇଲେ କଟିବ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଚାଲାଣ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର

 
Traffic rule

ଯଦି ଆପଣ ବାଇକ୍ କିମ୍ବା ସ୍କୁଟି ମଧ୍ୟ ଚଲାନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟ୍ ଖାଲି ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ଚପଲ କିମ୍ବା ସେଣ୍ଡେଲ୍ ପିନ୍ଧି ସ୍କୁଟି ଏବଂ ବାଇକ୍ ଚଲାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟ୍ ଖାଲି ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ଚପଲ କିମ୍ବା ସେଣ୍ଡେଲ୍ ପିନ୍ଧି ବାଇକ୍ କିମ୍ବା ସ୍କୁଟି ଚଳାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ 1000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ।

Cappal

ଚପଲ କିମ୍ବା ସେଣ୍ଡେଲ୍ ପିନ୍ଧି ବାଇକ୍ କି ସ୍କୁଟି ଚଳାଇବା ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀ ଅଧୀନରେ ଆସିଥାଏ। ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ କିଛି ଜିନିଷ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ନିୟମକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରି ପଡିପାରେ। ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହି ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି। ଭାରତରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଦୁଇ ଚକିଆ ଗାଡି ଚଲାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ଜୋତା ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏମିତି ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଅସୁବିଧା ବଢିପାରେ।

୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା

ଯଦି ଆପଣ ଚପଲ ପିନ୍ଧି ଗାଡି ଚଲାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ଆପଣଙ୍କ ଚାଲାଣ କାଟି ପାରିବ। ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କୁ 1000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ। ଚପଲ ବ୍ୟତୀତ, ଦୁଇ ଚକା ଯାନ ଚଲାଇବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡ୍ରେସ୍ କୋଡ୍ ମଧ୍ୟ ଉପରେ ବି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଚଲାଇବା ସମୟରେ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ସହିତ ସାର୍ଟ କିମ୍ବା ଫୁଲ୍ ଟି-ସାର୍ଟ ପିନ୍ଧିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଆପଣ ସଠିକ୍ ପୋଷାକରେ ଗାଡି ନ ଚଲାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ 2000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

Cappal

ଚପଲ କିମ୍ବା ସେଣ୍ଡେଲ ପିନ୍ଧି ଗିଅର ବାଲା ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଚଳାଇବା ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ। ଚପଲ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ। ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବିଭାଗ ଏହି ନିୟମ ସବୁ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ଅଟେ ଏବଂ ବଢୁଥିବା  ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ନିୟମକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ବାଇକ୍ କିମ୍ବା ସ୍କୁଟିରେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଜୋତା ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍।

From around the web