ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଏହି ଚକ୍ରଭ୍ୟୁରେ ଫସିଗଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ଧୋନୀଙ୍କ ଲୁହର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଲା ଭାରତ

 
India newzealand

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ଦମଦାର ବିଜୟ। ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଭାରତ। ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପରେ ଅପରାଜେୟ ରହିବା ସହ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ (ବିଶ୍ୱକପ୍ 2023) ର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ 15 ନଭେମ୍ବରରେ ମୁମ୍ବାଇର ୱାନକେଡେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଭାରତ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ (IND ବନାମ NZ) ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟସ୍ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

Team india

ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଚମତ୍କାର ବ୍ୟାଟିଂ କରି 50 ଓଭରରେ 4 ୱିକେଟ୍ ହରାଇ 397 ସ୍କୋର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। 398 ରନର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ପଛରେ ପକାଇ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଦଳ ମାତ୍ର 327 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ମ୍ୟାଚକୁ 70 ରନରେ ହାରି ଯାଇଥିଲା। ଏହି ବିଜୟ ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ 2011 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏହି ମ୍ୟାଚରେ କିୱିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ 'ଚକ୍ରଭ୍ୟୁ' ବୁଣିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଖେଳାଳିମାନେ ଫସି ରହିଥିଲେ। ରୋହିତ ଟସ୍ ଜିତି ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଭାରତ ଦ୍ରୁତ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ସ୍କୋରବୋର୍ଡରେ 397 ରନ୍ ରଖିଥିଲା। ଏହା ପରେ ରୋହିତ ବୋଲିଂରେ ଶାମିଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶାମି ମଧ୍ୟ ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

398 ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା । 39 ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ମହମ୍ମଦ ଶାମି ଦୁଇଟି ଉଇକେଟ୍ ନେଇ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ବଡ ଝଟକା ଦେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ପରେ ମିଚେଲ୍ ଓ ଉଇଲିୟମସନ ଯୋଡି ଦଳର ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ସହ ଭାରତ ହାତରୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଛଡାଇନେବାର ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମିଚେଲ 134 ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ଶାମିଙ୍କ ବଲରେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ । ମହମ୍ମଦ ଶାମି 7ଟି ଉଇକେଟ୍ ନେଇ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ସ୍ବପ୍ନକୁ ଧୂଳିସାତ୍ କରିଦେବା ସହ ଭାରତର ବିଜୟ ଆଶାକୁ ଦୃଢ କରିଦେଇଥିଲେ ।

୨୦୧୯ରେ କିୱି ଦଳ କୋଟି କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନକୁ ଭାଙ୍ଗି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଏଥର ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରି ପୂର୍ବ ପରାଜୟର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି ଭାରତ। ଏବେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୧୯ ନଭେମ୍ବରରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଫାଇନାଲ ଖେଳିବ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ବିଜେତା ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ।