ଭାରତ ସେମିଫାଇନାଲ ନ ପହଞ୍ଚିଲେ ହେବ ବଡ଼ କ୍ଷତି, ୧୭ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ ସହିବେ ହଜାର କୋଟିର କ୍ଷତି, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି

 
India World cup team

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଚମତ୍କାର ବିଜୟ ହାସଲ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆଶା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ହୁଏତ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିଛି, କିନ୍ତୁ ରାସ୍ତାଟି ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ। ଯଦି ଭାରତ ଟପ୍ -4 ରେ ପହଞ୍ଚି ନପାରେ, ତେବେ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରେମୀଙ୍କ କୋଟି କୋଟି ହୃଦୟ ଭାଙ୍ଗିବା ସହିତ 17 ଟି ବଡ କମ୍ପାନୀ ଏକ ହଜାର କୋଟି କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିପାରେ। ଯଦି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସେମିଫାଇନାଲ ରୁ ବାହାର ହୁଏ, ତେବେ ଭ୍ୟୁୟରସିପ୍ 50% ହ୍ରାସ ପାଇଯିବ। କାରଣ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଖେଳୁଥିବା 12 ଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ 11 ଟି ଦେଶର ସମୁଦାୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର 64 କୋଟି, ଯାହାକି ଭାରତର ଅର୍ଦ୍ଧେକ (135 କୋଟି)।

Team india

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଯାତ୍ରା ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେଉ କିମ୍ବା ନ ହେଉ, ଏହା ଟିଭି ଅଧିକାର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ, କାରଣ 2015 ରୁ 2023 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଷ୍ଟାର୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ଅଧିକାର 198 ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ (ପ୍ରାୟ 14.8 ହଜାର କୋଟି) ଟଙ୍କା ରେ କିଣି ସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଷ୍ଟାର ସ୍ପୋର୍ଟସର ସେହି ଆଶା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପାଇବ ଯେ ଯଦି ଭାରତ ସେମିଫାଇନାଲ କିମ୍ବା ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚେ, ତେବେ ଅବଶିଷ୍ଟ 20-25% ବିଜ୍ଞାପନ ସ୍ଲଟକୁ ପ୍ରିମିୟମ ହାରରେ ବିକ୍ରି କରି ଏହା ବହୁତ ଲାଭ କରିବ।

Tv view

ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଅଢେଇ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟାର୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ 70% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜ୍ଞାପନ ସ୍ଲଟ୍ ବିକ୍ରି କରିଥିଲା। ସହ-ଉପସ୍ଥାପନା ପ୍ରାୟୋଜକ 60-70 କୋଟିରେ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ପ୍ରାୟୋଜକ ~ 30-40 କୋଟିରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି। ସହ-ଉପସ୍ଥାପନା ପ୍ରଯୋଜକମାନେ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ପ୍ରତି ମ୍ୟାଚ୍ ପ୍ରତି 150 ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଥିବାବେଳେ ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଯୋଜକମାନେ ପ୍ରତି ମ୍ୟାଚରେ 90 ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଥିଲେ। ଏହି ଇଭେଣ୍ଟରୁ ଷ୍ଟାର୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ଏକ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ପ୍ରାୟ 16 ଟି କମ୍ପାନୀ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। 2700 ସେକେଣ୍ଡର ବିଜ୍ଞାପନ ସ୍ଲଟ୍ ଯଥା 45 ମିନିଟ୍ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଆଇପିଏଲରେ ଏହା ପ୍ରତି ମ୍ୟାଚ୍ 3000 ମିନିଟ୍ ଥିଲା।

Star sports

ବିଜ୍ଞାପନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ବଡ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି - ଷ୍ଟାର୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍, କୋକାକୋଲା, ଓପୋ, ଏମଆରଏଫ ଟାୟାର, ବାଏଜୁ, ବିରା 91, ମନି ଗ୍ରାମ, ଭାରତପେ, ଏମିରେଟ୍ସ, ଅପଷ୍ଟକ୍ସ, ନିସାନ, ଜ୍ୟାକବସ୍ କ୍ରିକ୍, ଡ୍ରିମ୍ 11, ବୁକିଂ ଡଟ୍ କମ୍, ରୟାଲ ଷ୍ଟାଗ, ଭିମଲ ଏଲାଇଚି ଏବଂ ସ୍କୋଡା।

Team india

ବଜାର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବିଜୟ ଏବଂ ହାର ମୂଲ୍ୟାୟନ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। 2016 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ରହିବା ବେଳକୁ ପୁରୁଷ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାୟନ 4.4 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।  ଏଥର ଏହା 3 କୁ ଖସିପାରେ। ବିଜ୍ଞାପନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଲାଭ ସହିତ ଦର୍ଶକ ସିଧାସଳଖ ସଂଯୁକ୍ତ। ଭାରତ-ପାକ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ର ବିଜ୍ଞାପନ ସ୍ଲଟ୍ ମହଙ୍ଗା ହେବାର ଏହି କାରଣ। କରୋନାରେ ଝଟକା ପରେ, ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉତ୍ସବ ଋତୁରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏକ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଅଟେ, ଯଦି ଭାରତ ହାରିଯାଏ ତେବେ କ୍ଷତି ନିଶ୍ଚିତ ହେବ।

 

From around the web