Dhoni dive
Dhoni dive
Dhoni dive
Dhoni dive

ଧୋନୀଙ୍କ ଡାଇଭକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା, ବିଶ୍ୱକପ ସେମିଫାଇନାଲରେ କାହିଁକି ଏମିତି ଡାଇଭ୍ ମାରିନଥିଲେ ଧୋନୀ? ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

 
ଧୋନୀଙ୍କ ଡାଇଭକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା, ବିଶ୍ୱକପ ସେମିଫାଇନାଲରେ କାହିଁକି ଏମିତି ଡାଇଭ୍ ମାରିନଥିଲେ ଧୋନୀ? ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

ଆଇପିଏଲ୍ 2021 ର ଦ୍ୱାଦଶ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସକୁ 45 ରନ୍ ରଜ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି CSK 9 ୱିକେଟ୍ ହରାଇ 188 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ସିଏସକେ ଅଧିନାୟକ ଏମଏସ ଧୋନି 18 ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ମ୍ୟାଚର ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଧୋନି ନିଜ ୱିକେଟ୍ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏପରି ଏକ ଡାଇଭ୍ ମାରିଥିଲେ ଯେ ଏବେ ସବୁଆଡେ ସେଇ କଥାକୁ ଖୁବ୍ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି।

ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ଇନିଂସର ତୃତୀୟ ବଲ ଖେଳି ଧୋନି ରାହୁଲ ତେବତିଆଙ୍କ ଏକ ବଲକୁ କଭର ଆଡକୁ ଖେଳି ଏକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାକୁ ଦୌଡ଼ି ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ତାଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦେଇଥିଲେ। ତା’ପରେ ଫିଲ୍ଡର ବଲ୍ ଉଠାଇ କିପର୍ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ୍ଙ୍କ ଆଡକୁ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ରନ ଆଉଟ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଧୋନିଙ୍କ ସୁପର ଡାଇଭ୍ ତାଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ବଞ୍ଚାଇଥିଲା। ରିପ୍ଲେରେ ଦେଖାଗଲା ଯେ ଧୋନି ଯଦି ଡାଇଭ୍ ମାରି ନଥାନ୍ତେ, ତେବେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥାନ୍ତେ।

ଧୋନି ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଡାଇଭ୍ ମାରି ନିଜ ୱିକେଟ୍ ବଞ୍ଚାଇବା ମାତ୍ରେ ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱକପ୍ 2019ର ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ କଥା ମନେ ପକାଇ ଥିଲେ। ଧୋନିଙ୍କ ଡାଇଭ୍ ପରେ ଲୋକମାନେ ଟ୍ୱିଟରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।  ବାସ୍ତବରେ, 2019 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ସେମିଫାଇନାଲରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଲକ୍ଷର ପିଛା କରୁଥିବା ବେଳେ ଧୋନି ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ସାହାରି ଥିଲେ, ଯିଏ କି ଭାରତକୁ ମ୍ୟାଚ ଜିତାଇ ପାରି ଥାନ୍ତେ କିନ୍ତୁ ସେ ଏକ ରନ୍ ବେଳେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।  ଏହା ପରେ ଲୋକମାନେ ଧୋନିଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ଟ୍ରୋଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଧୋନି ସେ ଦିନ ଏମିତି ଡାଇଭ୍ ମାରିଥାନ୍ତେ ତେବେ ଭାରତ ମ୍ୟାଚ ହାରି ନଥାନ୍ତା। ଦେଶ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଧୋନୀ ଖେଳନ୍ତି ବୋଲି ଲୋକମାନେ ଧୋନୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଧୋନୀ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଧୋନି ମ୍ୟାଚ୍ ଅଧିନାୟକ ହେବାକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ମାତ୍ରେ ଏକ ବିଶେଷ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଧୋନି ଆଇପିଏଲରେ 200 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ହେବାରେ ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ସହ ଧୋନି ଭାରତ ପାଇଁ ଟି -20 ମ୍ୟାଚରେ ସର୍ବାଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଅଧିନାୟକ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ବିରାଟ କୋହଲି, ଯିଏ 128 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ବାଙ୍ଗାଲୋରକୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରୋହିତ ଶର୍ମା 124 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ମୁମ୍ବାଇର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି।

From around the web