ଫେରିଲେ ଧୋନି! ଟି୨୦ ବିଶ୍ଵକପ୍ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷଣା, ଏହି ୨ ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ସ୍ଥାନ, ଦେଖନ୍ତୁ ପୂରା ଦଳ

 
India World cup team

କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2021 ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷଣା କରିଛି। ୟୁଏଇ ଏବଂ ଓମାନ ମାଟିରେ ବିସିସିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ 15 ଜଣିଆ ଦଳ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ଥିରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଅଧିନାୟକ ହେବେ। ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳୀ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନି ଙ୍କୁ ଦଳରେ ମେଣ୍ଟର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

Dhoni

ବିରାଟ କୋହଲି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ହେବେ, କାରଣ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି 2007 ରୁ 2016 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟୋଜିତ ମୋଟ 6 ଟି ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଏହି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ନିଜର ମହିମା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ମନୋନୀତ ଏହି ଦଳ, ୟୁଏଇର ଅବସ୍ଥାକୁ ବିଚାର କରି ଯଥେଷ୍ଟ ସନ୍ତୁଳିତ ଦେଖାଯାଏ।

Team india

କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ 15 ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ଦଳ ସହିତ 3 ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଭାବରେ ରଖିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର, ଦୀପକ ଚହର ଏବଂ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁରଙ୍କ ନାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2021 ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର କୋୖଣସି ନାମ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ। ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ସମାନ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଦଳର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିଲେ।

Chahal dhawan

ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ଟି -20 ଦଳରେ ଆର ଅଶ୍ୱିନଙ୍କୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି। ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ଅଭିଜ୍ଞ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ଦଳରେ ରଖିଛନ୍ତି କାରଣ ୟୁଏଇକୁ ସ୍ପିନରମାନେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ବିଶେଷତଃ ୟୁଏଇରେ ଅଫ୍ ସ୍ପିନରମାନେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦଳରେ ରଖାଯାଇଛି। ତେବେ ଲେଗ ସ୍ପିନର ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଏବଂ ଞପନର୍ ଶିଖର ଧାୱନ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଂଶ ନୁହଁନ୍ତି କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କୁ ରିଜର୍ଭ ଭାବରେ ରଖାଯାଇ ନାହିଁ।

ଭାରତୀୟ ଦଳ: ବିରାଟ କୋହଲି (କ୍ୟାପଟେନ), ରୋହିତ ଶର୍ମା (ଉପ-କ୍ୟାପଟେନ), କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ଋଷଭ ପନ୍ତ(ୱିକେଟ୍ କିପର୍) , ଇଶାନ କିଶନ (ୱିକେଟ୍ କିପର୍), ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା, ରାହୁଲ ଚହର, ଆର ଅଶ୍ୱିନ, ଆକ୍ସର ପଟେଲ, ବରୁଣ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା, ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଏବଂ ମାମଦ୍ ଶାମି।

ରିଜର୍ଭ ଖେଳାଳି: ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର, ଦୀପକ ଚହର ଏବଂ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର

From around the web