ଆଉ ୨ଦିନରେ ଭାରତରେ ବନ୍ଦ ହେଇଯିବ କି ଫେସବୁକ ଓ ଟ୍ୱିଟର? ଏହି ଭାଇରାଲ୍ ଖବରର ସତ କଣ? ଜାଣନ୍ତୁ

 
Facebook twitter

ଭାରତରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପ୍ରମୁଖ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ୍, ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଗାମୀ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଆପ୍ସ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗା ଯାଇପାରେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ବାସ୍ତବରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଫେବୃଆରୀରେ କିଛି ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସରକାର ତିନି ମାସ ସମୟ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହାର ଅବଧି ମେ 26 ରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।  ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ପାଳନ କରିନାହାଁନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସେବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଏଭଳି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି।

25 ଫେବୃଆରୀ 2021 ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତରଫରୁ ଡିଜିଟାଲ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପ୍ଲେନ୍ସ ଅଫିସର, ନୋଡାଲ ଅଫିସର ଇତ୍ୟାଦି ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ତଙ୍କର ଭାରତରେ ଏହାର ଅଧିକାର ରହିବା ଉଚିତ୍।

କିନ୍ତୁ ଯଦି ସୂତ୍ର ଗୁଡିକ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଜଏଣ୍ଟମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିନାହାଁନ୍ତି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ କମ୍ପାନୀର ମଧ୍ୟସ୍ଥି ସ୍ଥିତି ଯାହା ଏହି ନିୟମ ପାଳନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଏ, ତାହା ମଧ୍ୟ ରଦ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରେ।

ସୂତ୍ର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ, ଯଦିଓ ସେମାନେ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ହେବାର ସୁରକ୍ଷା ଦାବି କରନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ଏବଂ ନିୟମକୁ ସୂଚୀତ ନକରି ନିଜ ଆଦର୍ଶ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ନିଜସ୍ୱ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି।

ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏକ କମ୍ପ୍ଲାଏନ୍ସ ଅଫିସର ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନାମ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ଠିକଣା ଭାରତର ହେବା ଉଚିତ, ଯେପରିକି ଅଭିଯୋଗର ସମାଧାନ, ଆପତ୍ତିଜନକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା, ଅନୁପାଳନ ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ ଆପତ୍ତିଜନକ ପଦାର୍ଥ ଅପସାରଣ। ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ କମିଟି ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯିବ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର, ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ସୂଚନା ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଆଇନ, ଆଇଟି ଏବଂ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶର ଲୋକମାନେ ରହିବେ। ଆଚରଣ ସଂହିତା ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ଶୁଣାଣି କରିବାର ଅଧିକାର ରହିବ।

25 ଫେବୃଆରୀ 2021 ରେ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ MEITY ସମସ୍ତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଏହି ନିୟମ ମାନିବାକୁ ତିନି ମାସର ସମୟ ଦେଇଥିଲା।  ଯଦିଓ କେତେକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ 6 ମାସ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି, କେତେକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଆମେରିକାର ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଭାରତରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତରୁ ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଟ୍ୱିଟର ପରି କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଯାଞ୍ଚକାରୀ ଦଳ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କିପରି ତଥ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ତାହା କେବେ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଲୋକମାନେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ଯେ କାହାକୁ ଅଭିଯୋଗ କରିବେ ଏବଂ କିଏ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ କରିବ।

From around the web