Corona virus india
Corona virus india
Corona virus india
Corona virus india

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦୃଢ ଦାବି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବାୟୁ ବାହିତ, ପବନ ଦ୍ୱାରା ଦୃତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି, ପଢନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର

 
ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦୃଢ ଦାବି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବାୟୁ ବାହିତ, ପବନ ଦ୍ୱାରା ଦୃତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି, ପଢନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ବିପଦରେ ପକାଉଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ବିଶ୍ବ ର ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପତ୍ରିକା ଲାନସେଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ।  ବ୍ରିଟେନ, ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସୋର୍ସ କୋଭ-୨ ଭୂତାଣୁ ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।  ରିପୋର୍ଟରେ କ’ଣ କୁହାଯାଇଛି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା-

ଏହି ସମୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ଲେଖକ ହେଉଛନ୍ତି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ତ୍ରିଶ ଗ୍ରୀନହଲ୍। ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମୟ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ସଂଜ୍ଞା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମାସ୍କ, ସୁରକ୍ଷିତ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଭଳି କରୋନାରୁ ବର୍ତିବା ଉପାୟ କାମ କରିବ ନାହିଁ।

କରୋନା ଅଧ୍ୟୟନର ଏକ ନୂତନ ସମୀକ୍ଷାରେ କାଗିଟ୍ କୋଇର ଇଭେଣ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଡିତ ଥିଲେ। ସେ ଜଣେ ସୁପର ସ୍ପ୍ରେଡର୍ ଏବଂ 53 ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ପରସ୍ପର ସହ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲେ। ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେମାନେ ବାୟୁରେ ପ୍ରବାହିତ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ।

ସମୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଅପେକ୍ଷା ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ବାୟୁ ଚଳାଚଳ କରି ସଂକ୍ରମଣର ବିସ୍ତାର ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ।

ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର 40 ପ୍ରତିଶତ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଆସିଥିଲା।  ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ବିନା ରୋଗୀମାନେ ମହାମାରୀକୁ ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି। ସେହିଭଳି, ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଛିଙ୍କିବା କିମ୍ବା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରୁ ଭାରୀ କଣିକା ବାହାରିବା ହେତୁ ଭୂତାଣୁ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହେବାର କମ୍ ଲକ୍ଷଣ ଥାଏ। ସେମାନେ ଭୂପୃଷ୍ଠ ପ୍ରଦୂଷଣର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ମାସ୍କ ଏବଂ ଦୂରତା ଅପେକ୍ଷା ହାତ ଧୋଇ ସଫା କରିବା ଅଧିକ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ। ବାୟୁରେ ଥିବା ଭୂତାଣୁକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

From around the web