ଅଷ୍ଟନାଗ ମନ୍ତ୍ରରେ ବନ୍ଧା ପଦ୍ମନାଭ ମନ୍ଦିରର ସପ୍ତମ ଦ୍ୱାର, ଖୋଲିବାର ଚେଷ୍ଟା ହେଉଛି ବିଫଳ, ରହିଛି ଏହି ଭୟଙ୍କର ରହସ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ

 
Padmanabhava temple

କେରଳର ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମରେ ଅବସ୍ଥିତ ପଦ୍ମନାଭ ସ୍ୱାମୀ ମନ୍ଦିର ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ, ଯାହା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଦୁନିଆର କିଛି ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନରେ ଗଣାଯାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ଏଠାରେ ଏପରି ଅନେକ ରହସ୍ୟ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ମଧ୍ୟ ସମାଧାନ କରିପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ମନ୍ଦିରର ସପ୍ତମ ଦ୍ୱାର ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି, କୁହାଯାଏ ଯେ କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଦ୍ୱାର ଖୋଲି ପାରିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣ ନୁହେଁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସପ୍ତମ ଦ୍ୱାରର ରହସ୍ୟ କ’ଣ…

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିର ଷଷ୍ଠ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଟ୍ରାଭାନକୋରର ରାଜାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା 9th ମ ଶତାବ୍ଦୀର ଗ୍ରନ୍ଥରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। 1750 ମସିହାରେ, ମହାରାଜା ମାର୍ଟାଣ୍ଡ ଭର୍ମା ନିଜକୁ ଭଗବାନଙ୍କ ସେବକ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ଯଥା 'ପଦ୍ମନାଭ ଦାସ'। ଏହା ସହିତ, ଟ୍ରାଭାନକୋର ରୟାଲଟି ଏହାର ଜୀବନ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନ୍ୟସ୍ତ କରିଛି। 1947 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଟ୍ରାଭାନକୋରର ରାଜାମାନେ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ଶାସନ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ରାଜ ପରିବାର ଅଧୀନରେ ଏକ ଘରୋଇ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ମନ୍ଦିରର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି।

ଏହି ମନ୍ଦିରରେ 7 ଟି ସେଲଟର ଅଛି, ଯାହା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ୱାଚଡଗ ଦ୍ବାରା ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ 1 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ହୀରା ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ରହିଥିଲା। ଏହା ପରେ, ଦଳ ଭାଲ୍ଟ-ବି ​​ଅର୍ଥାତ୍ ସପ୍ତମ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ମାତ୍ରେ କବାଟରେ କୋବ୍ରା ସାପର ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପରେ କାମ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।  ଅନେକେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ଏହି କବାଟ ଖୋଲିବା ଅନୁଚିତ।

ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଟ୍ରାଭାନକୋରର ମହାରାଜା ମୂଲ୍ୟବାନ ଧନକୁ ଏହି ମନ୍ଦିରର ତଳ ମହଲା ଏବଂ ମୋଟା କାନ୍ଥ ପଛରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଏହି କବାଟ ଖୋଲିବାକୁ କେହି ସାହସ କଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାକୁ ଅଭିଶାପ ବୋଲି ଧରାଗଲା। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଥରେ ଧନ ଖୋଜୁଥିବା ସମୟରେ କେହି କେହି ସପ୍ତମ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଏ ଯେ ବିଷାକ୍ତ ସାପ କାମୁଡ଼ିବା କାରଣରୁ ସମସ୍ତେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଥିରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ହୀରା ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ରହିଛି। ଏହି ଦ୍ୱାର କେବଳ କିଛି ମନ୍ତ୍ରର ଉଚ୍ଚାରଣ ଦ୍ୱାରା ଖୋଲାଯାଇପାରିବ। ଯଦି ଏହାକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଖୋଲାଯାଏ, ତେବେ ମନ୍ଦିର ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଭୀଷଣ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ ଏହି କବାଟ ଇସ୍ପାତରେ ନିର୍ମିତ। ଏହା ଉପରେ ଦୁଇଟି ସାପ ଚିତ୍ର ରହିଛି, ଯାହା ଏହି ଫାଟକକୁ ଜଗିଥାଏ। ଏଥିରେ କୌଣସି ନଟ୍ କିମ୍ବା ବୋଲ୍ଟ ନାହିଁ।

କୁହାଯାଏ ଯେ 'ନାଗ ବାନ୍ଧମ୍' ବା 'ନାଗ ପାଶମ୍' ମନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ଦ୍ୱାର ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଭାବରେ 'ଗରୁଡ ମନ୍ତ୍ର' ଜପ କରି ଏହା ଖୋଲାଯାଇପାରିବ। ଯଦି ଏଥିରେ କିଛି ଭୁଲ ହୁଏ, ତେବେ ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭାରତ କି ପୃଥିବୀର କୌଣସି କୋଣରେ ଏପରି ସିଦ୍ଧ ମଣିଷ ମିଳି ନାହିଁ, ଯିଏ ଏହି ମନ୍ଦିରର ସମାଧାନ କରିପାରିବ।

କୁହାଯାଏ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଭଣ୍ଡାରରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ କୋଟି ସୁନା ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଐତିହାସିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାର ଆନୁମାନିକ ପରିମାଣ ଏହାଠାରୁ ଦଶ ଗୁଣ ଅଧିକ ହେବ। ଏହି ଭଣ୍ଡାରରେ ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷ ଅଛି ଯେପରିକି ଦାମୀ ସୁନା-ରୂପା ଶୃଙ୍ଖଳା, ହୀରା, ମୃତ୍ତିକା, ରୁବି, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର, ସୁନା ମୂର୍ତ୍ତି, ରୁବି, ଯାହା ଏହାର ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରିବା କଷ୍ଟକର।

From around the web