ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଆଦିତ୍ୟ ଗୁପ୍ତାରୁ ହୋଇଗଲେ ଆଦିତ୍ୟ ମହମ୍ମଦ ! ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମକୁ ସନ୍ଦେହେ କରି ପଚାରିଲେ ଏହି ୭ଟି ପ୍ରଶ୍ନ….

 
Aditya gupta

ଆଦିତ୍ୟ ଗୁପ୍ତାରୁ ଧର୍ମ ବଦଳାଇ ଆଦିତ୍ୟ ମହମ୍ମଦ। କାନପୁର ସହରରେ ଆଦିତ୍ୟ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ନିଜ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ସହ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମକୁ ଆକ୍ଷେପ କରି କେତୋଟି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ଘଟଣା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି। ଘର ଛାଡ଼ି ପଳାଇଥିବା ଆଦିତ୍ୟ ପୁଣି ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ମୁସଲିମ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମୌଲାନାମାନେ ତାଙ୍କ ପୁଅର ବ୍ରେନୱାସ୍ କରିଥିବା ନେଇ ଆଦିତ୍ୟଙ୍କ ମା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମକୁ ଆକ୍ଷେପ କରି ଆଦିତ୍ୟ ଏହି ସାତୋଟି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି:-

୧. ଇସଲାମ କେବଳ ଜଣେ ଆଲ୍ଲାଙ୍କୁ ମାନୁଥିବା ବେଳେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅନେକ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, କାହିଁକି?

୨. ସର୍ବପୁରାତନ ଧର୍ମ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ନୁହେଁ ବରଂ ଇସଲାମ?

୩. ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ପୁସ୍ତକ ଏବଂ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକରେ ନିୟମ ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ କି କୁରାନରେ ସବୁକିଛି ଦର୍ପଣ ପରି ସ୍ପଷ୍ଟ?

୪. ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମାଂସାହାର ନିଷେଧ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଲ୍ଲାହା ଶାକାହାରୀକୁ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି?

୫. ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ କାହିଁକି କେବଳ ଗୋଟିଏ ବିବାହ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ, ଯେତେବେଳେ କି ଇସଲାମରେ ଆଲ୍ଲା ଏକାଧିକ ବିବାହକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି?

୬. ମୃତ ଶରୀରକୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ କାହିଁକି ପୋଡି ଦିଆଯାଏ, ଯେତେବେଳେ ମୃତ ଶରୀରକୁ କବର ଦେବା ଠିକ୍ ଅଟେ, ଯାହା ଇସଲାମରେ ଘଟିଥାଏ?

୭. ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପୋଷାକ ଭୁଲ ଅଟେ?  ଯେତେବେଳେ କି ଇସଲାମରେ, ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପୋଷାକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଠିକ୍ ଏବଂ ସମ୍ମାନର ସୂଚକ ଅଟେ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମୋହିତ ପାଣ୍ଡେ ଆଦିତ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ:-

୧. ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧର୍ମରେ, ଧର୍ମର ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ନିଜର ପ୍ରଥା ରହିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ଧର୍ମ ବଡ଼ କିମ୍ବା ଛୋଟ ବୋଲି ଭାବିବା ଠିକ ନୁହେଁ।

୨. ଏହା ବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଟେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଧର୍ମକୁ ସର୍ବ ପୁରାତନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଥାନ୍ତି।

୩. ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଏକ ବିସ୍ତୃତ ରୂପ ରହିଛି। ନିୟମ ମାନୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଉକ୍ତ ନିୟମ ପ୍ରଯୁର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ।

୪. ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶାକାହାରୀତାକୁ ସର୍ବୋପରି ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ ତାହା ମଣିଷରର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱାଧୀନତା ସହିତ ଜଡିତ ଅଟେ।

୫. ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମୋହିତ ପାଣ୍ଡେ ଆଲ୍ଲା କେଉଁଠାରେ ଏକାଧିକ ବିବାହ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ବୋଲି ପାଲଟା ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

୬. ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମୃତ ଶରୀରକୁ ଜାଳିବା ପଛରେ ଅନେକ ଯୁକ୍ତି ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଭଗବାନ ଏବଂ ଆଲ୍ଲାଙ୍କ ସହ ଯୋଡିବା ଭୁଲ ଅଟେ ବୋଲି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମୋହିତ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି।

୭. ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମୋହିତ ମୁସଲମାନ ଯୁବକମାନେ ଜିନ୍ସ ଏବଂ ଟି-ସାର୍ଟ କାହିଁକି ପିନ୍ଧନ୍ତି? ବୋଲି ପାଲଟା ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

ଆଦିତ୍ୟଙ୍କ ମାଆଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାଇ ତାଙ୍କ ପୁଅ ମୂକ ବଧିର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚାମଙ୍ଗଞ୍ଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ହଲିମ ମୁସଲିମ କଲେଜରେ ସପ୍ତାହକୁ ଥରେ ଇସଲାମ ଶିଖିବା ପାଇଁ ଛଡ଼ାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଆଦିତ୍ୟଙ୍କର ବ୍ରେନୱାସ୍ କରାଯାଇ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମନ୍ଦ କଥା କୁହାଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଆଦିତ୍ୟ ୧୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ନିଜ ଘର ଛାଡ଼ି ମୁସଲିମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା।

From around the web