ଶାରୀରିକ ସମ୍ୱନ୍ଧ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଭୁଲ ରେ ମଧ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ ନଷ୍ଟ ହେବା ସହ ହେବ ଏଭଳି ଅସୁବିଧା

 
samandha

ଜୀବନରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି । ଯେପରି ଆପଣ ଯେକୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଖାଇ ଯୌନ ଜୀବନକୁ ଉନ୍ନତ କରିପାରିବେ । ସେହିଭଳି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଯୌନ ଜୀବନ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ସେଠାରେ ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଯୌନ ସମ୍ପର୍କର କ୍ଷମତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଉଭୟ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏଠାରେ ଆମେ ଏପରି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯାହାର ଯୌନ ଜୀବନ ଏବଂ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ।

Romance

ମକା ଫ୍ଲେକ୍ସ:

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ମକା ଫ୍ଲେକ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତି ଉଦାସୀନତା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଯଦି ଆପଣ ଶାରୀରିକ ସମ୍ୱନ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ରୋମାଣ୍ଟିକ୍ ଖାଇବା ଖାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ମକା ଫ୍ଲେକ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ ।

ଚିପ୍ସ ସ୍ନାକ୍ସ:

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଚିପ୍ସର ଏକ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଶରୀରର କୋଷ ଏବଂ ଟିସୁକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ସହିତ ଯୌନ ଇଚ୍ଛାକୁ ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଯେକୌଣଇ ପ୍ରକାରର ସ୍ନାକ୍ସ କିମ୍ବା ଆଳୁ ଚିପ୍ସ ଯେଉଁଥିରେ ରାଙ୍କିଡ୍ ତେଲ ଥାଏ । ଏହା ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ତେଣୁ ଉଭୟ ଖରାପ ଚର୍ବି ଏବଂ ଶରୀରର ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ସମ୍ୱନ୍ଧ କରିବାର ଇଚ୍ଛାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

କଫି:

Drinking boiled water

ଯେପରି ସକାଳେ ଏକ କଫି ଆପଣଙ୍କ ମନୋବଳ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ପରିମାଣର କଫି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଚାପ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ହରମୋନର ସନ୍ତୁଳନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇ ନଥାଏ । ତେଣୁ, ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଜୀବନରେ ପ୍ରେମ ଏବଂ ଯୌନ ଜୀବନର ଆନନ୍ଦ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ କଫିର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାରରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ ।

ମଦ:

ଲୋକମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ନିଦ୍ରା ଦିଏ ଏବଂ ଆପଣ ନିଜ ଆଖପାଖକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି | ଏହି ସମୟରେ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ କେହି ପ୍ରେମ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଅଧିକ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୌନ ହରମୋନ୍ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ତେଣୁ ପ୍ରେମର ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ ।

ଜଙ୍କ୍ ଫୁଡ୍:

ଏହି ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟରେ ଥିବା ହାଇଡ୍ରୋଜେନେଟେଡ୍ ଫ୍ୟାଟ୍ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁର ଗୁଣକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ।

From around the web