Covid vaccine rules
Covid vaccine rules
Covid vaccine rules
Covid vaccine rules

କରୋନାରୁ ଠିକ୍ ହେବାର କେତେ ଦିନ ପରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନେବା ଉଚିତ୍? ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଜରୁରୀ କଥା

 
କରୋନାରୁ ଠିକ୍ ହେବାର କେତେ ଦିନ ପରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନେବା ଉଚିତ୍? ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଜରୁରୀ କଥା

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଭାରତରେ ହାହାକାର ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଦେଶର ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ହଜାର ହଜାର ନୂତନ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଏତେ ଅଧିକ ଯେ ଶବଦାହ ପାଇଁ ଲାଇନ ଲାଗିଛି ଶବର। ଏହି ଭିତରେ ଦେଶରେ ୧ ମେ ରୁ 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି।

କୋରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଛି, ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପରେ କେତେ ଦିନ ପରେ ସେମାନେ ଟୀକାକରଣ କରିପାରିବେ? ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କମିଶନର (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କମିଶନର) ଆକାଶ ତ୍ରିପାଠୀ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ସିଏମଏଚଓ (ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ) ଏବଂ ସିଭିଲ ସର୍ଜନଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ଚାରି ସପ୍ତାହ ପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେପରି କୌଣସି ରିସର୍ଚ୍ଚ ନାହିଁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଶରୀରରେ ଭୂତାଣୁଙ୍କ ପ୍ରତି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ସ୍ତର ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବା। ତଥାପି, ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସାଧାରଣ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭାଇରସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ। କିନ୍ତୁ କେବଳ ଟିକା ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଣ୍ଟିବଡି ପାଇଥାଏ।

ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଡ ଟିକା ର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ପାଇବା ପରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜର ସମୟ ଆସିଛି, ସେମାନେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପରେ 4 ସପ୍ତାହ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଲଗାଇବା ଉଚିତ। ଏହା ମଧ୍ୟ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଟୀକାକରଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ମଧ୍ୟ ସେହି ସମାନ କମ୍ପାନୀର ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ଯାହାର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସଂକ୍ରମଣ ମଝିରେ ଟିକା ନେବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପରେ ଅତି କମରେ 4 ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହି ଟିକା ନିଅନ୍ତୁ।

From around the web