Why bramhin donot eat onion and garlic
Why bramhin donot eat onion and garlic
Why bramhin donot eat onion and garlic
Why bramhin donot eat onion and garlic

କାହିଁକି ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ? ଶାସ୍ତ୍ର ରେ ରହିଛି ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ଘଟଣା, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ !

 
କାହିଁକି ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ? ଶାସ୍ତ୍ର ରେ ରହିଛି ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ଘଟଣା, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ !

ପ୍ରାୟତଃ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ରସୁଣ ଏବଂ ପିଆଜ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି ବୋଲି ଆମ୍ଭେମାନେ ଜାଣିଛେ ଏବଂ ଶୁଣିଛେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କାହିଁକି ଏହା କରନ୍ତି,ଏହା ପଛରେ ଭିନ୍ନ କାରଣ ରହିଛି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏକ କାହାଣୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମ୍ଭେମାନେ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା:-

ପୌରାଣିକ ଗାଥା ଅନୁସାରେ ଯେତେବେଳେ ସମୁଦ୍ର ମନ୍ଥନ ହେଲା ସେତେବେଳେ ଅମୃତ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ବାହାରି ଆସିଥିଲା, ଏହାପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଅମର ହେବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦେବତାଙ୍କୁ ଅମୃତ ବଣ୍ଟନ କରୁଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ସେହି ସମୟରେ ରାହୁ ନାମକ ରାକ୍ଷସ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୁଚି କରି ବସିଥିଲେ। ଭଗବାନ ତାକୁ ଅମୃତ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦେବତାମାନେ ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ରାଗିଯାଇ ଉଭୟଙ୍କର ଭାବରେ ରାହୁ ର ମୁଣ୍ଡକୁ ତାଙ୍କ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ଦ୍ୱାରା କାଟି ଗଣ୍ଡି ରୁ ଅଲଗା କରିଦେଇଥିଲେ।

ମୁଣ୍ଡ କଟିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାହୁ ଜୀବିତ ଥିଲା କାରଣ ସେ ଅମୃତ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଥିଲା । ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ହେବା ପରେ ରାହୁ ଏବଂ କେତୁ ନାମକ ଦୁଇଜଣ ରାକ୍ଷସ ଜନ୍ମ ହେଲେ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର କିଛି ବୁନ୍ଦା ରକ୍ତ ତଳେ ପଡିଯାଇଥିଲା। ରକ୍ତ ରୁ ପିଆଜ ଏବଂ ରାକ୍ଷସ ର ହାଡ଼ ରୁ ରସୁଣ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପାଟିରୁ ଗନ୍ଧ ଆସିଥାଏ ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ ରାକ୍ଷସମାନଙ୍କ ରକ୍ତ ଏବଂ ହାଡ଼ରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ଏହାକୁ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ଆଗ କାଳରୁ ହିଁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ।

From around the web