Corona immunity foods
Corona immunity foods
Corona immunity foods
Corona immunity foods

କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କଣ ଖାଇବେ? ଏସବୁ ଖାଇଲେ ହେବନି କରୋନା, ସାରଣୀ ଜାରି କଲା WHO

 
କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କଣ ଖାଇବେ? ଏସବୁ ଖାଇଲେ ହେବନି କରୋନା, ସାରଣୀ ଜାରି କଲା WHO

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ପେୟ ଭଲ ଥିବ ଏବଂ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ ହେବ।  ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରେ ଏବଂ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରେ। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ ସେ ନେଇ ଲିଷ୍ଟ ଜାରି କରିଛି WHO। ଗତ ବର୍ଷ ଯେତେବେଳେ 2020 ରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଥିଲା ଯେ ଖାଇବା ପିଇବା ସମୟରେ ଆପଣ କେଉଁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା-

ଟ୍ରାନ୍ସ ଫ୍ୟାଟ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ। ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ, ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍, ଭଜା ଖାଦ୍ୟ, ଫ୍ରୋଜନ ପିଜା ଭଳି ଜିନିଷରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ, କାରଣ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରୋଗ ଠାରୁ କରୋନା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ। ମେଦବହୁଳତା, ହୃଦ୍‌ରୋଗ, ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍, ମଧୁମେହ ଏବଂ କେତେକ ପ୍ରକାର କର୍କଟ ରୋଗକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଲୁଣ ଏବଂ ଚିନି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ତାଜା ଫଳ ଏବଂ ବିନା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ, ଫାଇବର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପାଇବ। ଖାଦ୍ୟରେ ଫଳ, ପନିପରିବା, ଡାଲି, ବିନ୍ସକୁ ମିଶାନ୍ତୁ। ବିନା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ମକା, ବାଜରା, ଗହମ, ମୂଳ ପନିପରିବା, ଆଳୁ, ମିଠା ଆଳୁ ଏବଂ ଆରବୀ ଖାଆନ୍ତୁ। ଫ୍ୟାଟି ମାଛ ବଟର ନଡ଼ିଆ ତେଲ କ୍ରିମ୍ ପନିର ଘିଅ ଖାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମାଛ, ଆଭୋକାଡୋ, ବାଦାମ, ଅଲିଭ୍ ତେଲ ସୋୟା, କାନୋଲା, ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣ ତେଲ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ। ନାଲି ମାଂସ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ମାଂସ ଆଦୌ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଜଳ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ। 8 ରୁ 10 ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ପାଣି ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଫଳ-ପନିପରିବା ରସ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ପିଇପାରିବେ। ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ, ସୋଡା ଏବଂ କଫିରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ସହିତ ଲଢୁଛନ୍ତି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରୁନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ।

From around the web