କଣ ହେବ ଯଦି ଆପଣ ନିଅନ୍ତି ଦୁଇଟି ଅଲଗା ଅଲଗା କରୋନା ଟୀକାର ଡୋଜ୍? ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ….

 
କଣ ହେବ ଯଦି ଆପଣ ନିଅନ୍ତି ଦୁଇଟି ଅଲଗା ଅଲଗା କରୋନା ଟୀକାର ଡୋଜ୍? ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ….

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ସରକାର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ଟୀକାକରଣକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାଇ ମେ ୧୬ ତାରିଖ ପରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ର ଏକ ବୃହତ କିସ୍ତି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଛି ଯେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କମ୍ପାନୀର ଟିକାର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ନେବା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ଟୀକା ନିଆଯାଇ ପାରିବ କି? ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାଇ ଏହା କରିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଭୁଲ ଅଟେ। ଉଭୟ ଟୀକା ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସୂତ୍ରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ସଲଟ୍ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ଟୀକା ନେବା ଉଚିତ।

ଏହି ବିଷୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି କିନ୍ତୁ ଟିକା ମିଶ୍ରଣ କରିବାର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ତାହା ଉପରେ କୌଣସି ଚୂଡାନ୍ତ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ତେବେ ଅନ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଅଲଗା ଅଲଗା କମ୍ପାନୀର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ନେବାର ଫଳାଫଳ ଭଲ ଅଟେ। ଏହା ଭୂତାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶକ୍ତିକୁ ଦୃଢ କରିଥାଏ।

ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ମିଶ୍ରଣର ପ୍ରଭାବ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ମଧ୍ୟ Com-Cov ନାମକ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖିଛି। ଅଧ୍ୟୟନରେ ଜଡିତ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ଗତ ଫେବୃଆରୀରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ Oxford AstraZeneca ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ରେ Pfizer ଟୀକା ଦିଆ ଯାଇଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖି ଟୀକା ମିଶ୍ରଣର ପ୍ରଭାବ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ତବେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

From around the web