ECMO ଚିକିତ୍ସା ବଞ୍ଚାଇବ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅଭିଶେକଙ୍କୁ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଦିନକ ଖର୍ଚ୍ଚ ଓ କେମିତି ଏହା କରୋନା ରୋଗୀକୁ ମୃତ୍ୟୁରୁ ବଞ୍ଚାଏ

 
Ecmo treatment

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଏବଂ ଏହାର ଚିକିତ୍ସାରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅଣାଯାଉଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ଏହାର ବୃଦ୍ଧି ସଂକ୍ରମଣ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଗତ କିଛି ଦିନରୁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ECMO ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବହୁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ECMO ହେଉଛି ଏକ୍ସଟ୍ରାକୋରୋରାଲ୍ ମେମ୍ବ୍ରେନ୍ ଅକ୍ସିଜେନ (Extracorporeal membrane oxygenation), ଯାହା କରୋନାର ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି।  ECMO ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ’ଣ ଏବଂ ଏହା କିପରି କାମ କରେ, ଏହାର ଖର୍ଚ୍ଚ କେତେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ECMO ଟେକନିକ୍ କଣ?
ଅତିରିକ୍ତ କର୍ପୋରାଲ୍ ମେମ୍ବ୍ରେନ୍ ଅକ୍ସିଜେନ (ECMO) କୁ ଏକ ଡିଭାଇସ୍ ଲାଇଫ୍ ସପୋର୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ କୁହାଯାଏ। ଯେଉଁଥିରେ ଏକ କୃତ୍ରିମ ହାର୍ଟ ଏବଂ ଏକ ଯୁଗଳ ଫୁସଫୁସ ଶରୀର ବାହାରେ କାମ କରେ। ଏହା ଶରୀରକୁ ସେତେବେଳେ ଅକ୍ସିଜେନ ଯୋଗାଏ ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀର ଫୁସଫୁସ କିମ୍ବା ହାର୍ଟ କାମ କରିପାରେନି। ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ECMO ଉପକରଣ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

କେମିତି କାମ କରେ ECMO ମେସିନ୍?
ECMO ମେସିନର ଟ୍ୟୁବ୍ ରୋଗୀର ବଡ଼ ଶିରାରେ ଯେପରିକି ଗଳା, ଛାତି କିମ୍ବା ଅଣ୍ଟାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଟ୍ୟୁବ୍ ରୋଗୀର ରକ୍ତକୁ କୃତ୍ରିମ ଅମ୍ଳଜାନ (କିମ୍ବା କୃତ୍ରିମ ଫୁସଫୁସ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହି ମେସିନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ରକ୍ତରୁ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ବାହାର କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ରକ୍ତରେ ଶୁଦ୍ଧ ଅମ୍ଳଜାନ ମିଶା ଯାଇଥାଏ ଯାହା ରୋଗୀର ଶରୀରକୁ ପୁନର୍ବାର ପମ୍ପ କରାଯାଇଥାଏ।

କେବେ ହୁଏ ECMOର ବ୍ୟବହାର?
ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆଗରେ ECMO ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ହେଉଛି ଶେଷ ବିକଳ୍ପ ହୋଇଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ଯେପରିକି ଭେଣ୍ଟିଲେଟର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପାୟ ରୋଗୀର ଅବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ନାହିଁ ସେତେବେଳେ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ବ୍ୟତୀତ, ହାର୍ଟ କିମ୍ବା ଫୁସଫୁସ ପ୍ରତିରୋପଣ ସମୟରେ ECMO ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।  ନିମୋନିଆରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀ ଏବଂ ବିଷ ଖାଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

ECMO ଟେକନିକ୍ ରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କେତେ ହୋଇଥାଏ?
ECMO ଏକ ମହଙ୍ଗା ଟେକନିକ୍ ଅଟେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଦାମୀ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ଆମ ଓଡ଼ିଶାର କୌଣସି ସରକାରୀ କିମ୍ବା ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏହା ନାହିଁ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ECMO ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ 2 ଦିନରେ ଦୈନିକ 1.75 ଲକ୍ଷରୁ 3 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ଏହା ପରେ ପ୍ରତିଦିନ 80 ହଜାରରୁ 1 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଚାର୍ଜ କରାଯାଏ।

From around the web