କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଜୀବନ ରହିଯିବ ଏହି ବଡ ସମସ୍ୟା

ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରୁଥିବା ପ୍ରତି ତିନି ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ରୋଗୀକୁ ଜୀବନସାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ। ବ୍ରିଟିଶ ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ଖବରକାଗଜ ଇଂଲଣ୍ଡର ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ବ୍ରିଟେନରେ ଥିବା ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା (NHS) ଗାଇଡାନ୍ସରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା 30% ରୋଗୀ
 
କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଜୀବନ ରହିଯିବ ଏହି ବଡ ସମସ୍ୟା

ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରୁଥିବା ପ୍ରତି ତିନି ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ରୋଗୀକୁ ଜୀବନସାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ। ବ୍ରିଟିଶ ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ଖବରକାଗଜ ଇଂଲଣ୍ଡର ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ବ୍ରିଟେନରେ ଥିବା ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା (NHS) ଗାଇଡାନ୍ସରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା 30% ରୋଗୀ ଫୁସଫୁସକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ଥାଏ। ସେମାନଙ୍କର ମାନସିକ ଥକାପଣ ଏବଂ ମାନସିକ ଅସନ୍ତୋଷର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଏଥି ସହିତ, ଆଇସିୟୁରେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଦ୍ଧେକ ରୋଗୀ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଶରୀରରେ ସ୍ଥାୟୀ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ବୋଲି ନିରନ୍ତର ପ୍ରମାଣ ରହିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୁଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଅଲଜାଇମର ବିପଦ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

NHS ର କୋଭିଡ ରିକୋଭରୀ କେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ ହିଲାରୀ ଫ୍ଲଏଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାର ଦୀର୍ଘମିଆଦି ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନ ଥିବାରୁ ସେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି। ଅନେକ ରୋଗୀ କରୋନା ନକାରାତ୍ମକ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ହିଲାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର 40 ରୁ 50 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବରୁ ନିଜେ ଜିମ୍, ସୁଇମିଂ, ବ୍ୟବସାୟ ଇତ୍ୟାଦି ସବୁ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାରୁ ନେଗେଟିଭ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ନିଜ ଶଯ୍ୟାରୁ ଉଠିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି।

From around the web