ବିଶ୍ୱାସ ନ ହେଲେ ବି ସତ! ବସ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ୧୯୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଲେ କୋର୍ଟ, ଅପରାଧ ଜାଣି ଉଡିଯିବ ହୋସ୍

 
Bus driver

6 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପାନ୍ନାରେ ଘଟିଥିବା ଏକ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ 22 ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। କୋର୍ଟ ବସ୍ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଅତିରିକ୍ତ ସେସନ୍ସ ଜଜ୍ ଆରପି ସୋନକର ୪୭ ବର୍ଷୀୟ ବସ୍ ଡ୍ରାଇଭର ଶାମସୁଦ୍ଦିନଙ୍କୁ 190 ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି।

Driver

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗଣନାରେ ଡ୍ରାଇଭରକୁ 10 ବର୍ଷର ବିଭିନ୍ନ ସର୍ତ୍ତରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ ବସ୍ ମାଲିକ ଜ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।  ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ 10 ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଆଇପିସି ବିଭାଗ 304 ର ପାର୍ଟ -2 ଅନୁଯାୟୀ ଡ୍ରାଇଭର ଶ୍ୟାମସୁଦ୍ଦିନ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଶୁଣାଣି ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଉଭୟ ଡ୍ରାଇଭର ଏବଂ ବସ୍ ମାଲିକ ସତ୍ୟନା ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା।

Driver

ଏହି ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା 4 ମଇ 2015 ରେ ମଣ୍ଡଳର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ପାଣ୍ଡବ ପତିତପାବନ ନିକଟରେ ଘଟିଥିଲା। ଅନୁପ ଟ୍ରାଭେଲ୍ସର ବସ୍ MP 19P 0533 କୋଡ଼ିଏ ଫୁଟରୁ ତଳକୁ ଖସି ଓଲଟି ପଡ଼ିଥିଲା। 32 ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ବସଟି ସକାଳ ପ୍ରାୟ 12.40 ସମୟରେ ଛତ୍ରପୁରରୁ ବାହାରିଥିଲା। ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବସ୍ ପାନ୍ନା ଜିଲ୍ଲାର ପାଣ୍ଡବ ଜଳପ୍ରପାତ ନିକଟରେ ଏକ ବ୍ରିଜରେ ପହଞ୍ଚି ସେଠାରେ ଡ୍ରାଇଭର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ବସ୍ ପ୍ରାୟ ଆଠ ଫୁଟ ତଳକୁ ଖାଲରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା। ଖାଲରେ ଖସିଯିବା ପରେ ଏଥିରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା ଏବଂ 22 ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

Driver

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆଇପିସିର ଧାରା 279, 304A, 338, 304/2 ଏବଂ 287 ଏବଂ ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମର ଧାରା 182, 183, 184 ଏବଂ 191 ଅନୁଯାୟୀ ବସ୍ ମାଲିକ ଜୟନେନ୍ଦ୍ର ପାଣ୍ଡେ ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭର ଶ୍ୟାମସୁଦ୍ଦିନ ଛଦ୍ମନାମ ଜଗଦାମବେଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସ ଏକ ଅପରାଧ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଥିଲା। ଦୀର୍ଘ years ୬ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଶୁଣାଣି ପରେ କୋର୍ଟ ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି।

From around the web