କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭାରତ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ଏହି ମେଡିସିନ୍ ହେଲା ଫଳପ୍ରଦ, ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ

କରୋନା ଭାଇରସ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଗିଲିଆଡ୍ ସାଇନ୍ସର ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ ରେମଡେସିଭର୍ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କ ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି। ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ମାଙ୍କଡ଼ରେ ଫୁସଫୁସ ରୋଗକୁ ରୋକିଥାଏ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜର୍ନଲ ନେଚରରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲଥ୍ (NIH) ପ୍ରାମାଣିକ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର
 
କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭାରତ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ଏହି ମେଡିସିନ୍ ହେଲା ଫଳପ୍ରଦ, ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ

କରୋନା ଭାଇରସ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଗିଲିଆଡ୍ ସାଇନ୍ସର ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ ରେମଡେସିଭର୍ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କ ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି। ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ମାଙ୍କଡ଼ରେ ଫୁସଫୁସ ରୋଗକୁ ରୋକିଥାଏ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜର୍ନଲ ନେଚରରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲଥ୍ (NIH) ପ୍ରାମାଣିକ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ ଉପରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଜୁନ୍ ୧ ରେ, ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ରେମଡେଭିଭର୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ। ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ଔଷଧ ଦେଉଛନ୍ତି।

କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭାରତ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ଏହି ମେଡିସିନ୍ ହେଲା ଫଳପ୍ରଦ, ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ରେମଡେସିଭର୍ ଔଷଧ ଦିଆଯାଇଥିବା ମାଙ୍କଡମାନେ ଶ୍ୱାସ ରୋଗର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଯାଇ ନଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଔଷଧ ଫୁସଫୁସର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା। ଅଧ୍ୟୟନର ଲେଖକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେମଡେଭିଭର୍ ସହିତ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କର ଫୁସଫୁସରେ ଭାଇରାଲ୍ ଲୋଡ କିମ୍ବା ଭାଇରସ ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଲେଖକମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ରୋଗୀଙ୍କ ନିମୋନିଆକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ରେମଡେସିଭର୍ ଔଷଧକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ବିଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭାରତ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ଏହି ମେଡିସିନ୍ ହେଲା ଫଳପ୍ରଦ, ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ରେମଡେସିଭର୍ ହେଉଛି କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରଥମ ଔଷଧ ଯାହା ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରିଛି। ଏହି ଔଷଧ ଉପରେ କରାଯାଉଥିବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଅଧ୍ୟୟନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖାଯାଉଛି। ଗତ ମାସରେ ଜାପାନରେ ରେମଡେସିଭର୍ ଭେକ୍ଲୁରି ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାମରେ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା। ଆମେରିକା, ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହି ଔଷଧ ଦିଆଯାଉଛି। କେତେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।

କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭାରତ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ଏହି ମେଡିସିନ୍ ହେଲା ଫଳପ୍ରଦ, ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ଏପ୍ରିଲ୍ ଶେଷରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଆମେରିକୀୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ଲେସେବୋ ନେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ରେମଡେସିଭର୍ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ହସ୍ପିଟାଲରେ 31 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହି ଔଷଧର ପାଞ୍ଚ ଦିନ କୋର୍ସ ଦେବା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

From around the web