ଶିଶୁ ଜନ୍ମରେ ରେକର୍ଡ କରିବ ଭାରତ, ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ହେବେ ଏତେ କୋଟି ଶିଶୁ

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ 10 ମଇରେ ମାତୃ ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଆକଳନ କରିଛି। ଭାରତରେ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା 2 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପିଲା ଜନ୍ମ ହେବେ। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ଭାରତ ଏବଂ ଚାଇନାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ ହେବ। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ମହାମାରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା, ଯାହା ପରେ ଭାରତରେ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ
 
ଶିଶୁ ଜନ୍ମରେ ରେକର୍ଡ କରିବ ଭାରତ, ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ହେବେ ଏତେ କୋଟି ଶିଶୁ

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ 10 ମଇରେ ମାତୃ ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଆକଳନ କରିଛି। ଭାରତରେ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା 2 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପିଲା ଜନ୍ମ ହେବେ। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ଭାରତ ଏବଂ ଚାଇନାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ ହେବ। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ମହାମାରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା, ଯାହା ପରେ ଭାରତରେ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

ଶିଶୁ ଜନ୍ମରେ ରେକର୍ଡ କରିବ ଭାରତ, ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ହେବେ ଏତେ କୋଟି ଶିଶୁ

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ 11 ରୁ ଡିସେମ୍ବର 16 ମଧ୍ୟରେ ଏହି 9 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ 2.1 କୋଟି ଶିଶୁ ଏବଂ ଚାଇନାରେ 1.35 କୋଟି ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେବେ। ନାଇଜେରିଆରେ 60.4 ଲକ୍ଷ ପିଲା, ପାକିସ୍ତାନରେ 50 ଲକ୍ଷ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ 40 ଲକ୍ଷ ପିଲା ଜନ୍ମ ହେବେ। ଆନୁମାନିକ ଜନ୍ମ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆମେରିକା ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏଠାରେ 11 ମାର୍ଚ୍ଚରୁ 16 ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ 30 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପିଲା ଜନ୍ମ ହେବେ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

ଶିଶୁ ଜନ୍ମରେ ରେକର୍ଡ କରିବ ଭାରତ, ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ହେବେ ଏତେ କୋଟି ଶିଶୁ

ୟୁନିସେଫର ଗ୍ଲୋବାଲ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ରୋଗ ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ଏବଂ ଉଭୟ ନବଜାତ ଶିଶୁ ଏବଂ ମା’ଙ୍କୁ ବିପଦରେ ପକାଇପାରେ। ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଏହି ବିପଦ ଅଧିକ। ୟୁନିସେଫ ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟର ଆଧାର ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଭାଗର 2019 ରିପୋର୍ଟ।

ଶିଶୁ ଜନ୍ମରେ ରେକର୍ଡ କରିବ ଭାରତ, ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ହେବେ ଏତେ କୋଟି ଶିଶୁ

ୟୁନିସେଫ ଅନୁଯାୟୀ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରସବ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଅନେକ ଦେଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ୟୁନିସେଫ୍ ସମସ୍ତ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କିମ୍ବା ପ୍ରସବ ସମୟରେ ମା’ଠାରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି କି ନାହିଁ ସେଥିପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। WHO ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ 20.8 ନିୟୁତ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥାନ୍ତି। ୟୁନିସେଫ ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ଦେଶ ନବଜାତ ଶିଶୁ ଏବଂ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

From around the web