ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି: ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସେକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିବାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି
ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି: ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସେକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିବାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି
ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି: ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସେକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିବାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି
ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି: ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସେକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିବାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି: ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସେକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିବାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପୁରୁଷଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁରେ ଏହି ଭାଇରସ ପାଇବା ପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସେକ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସଜାଗ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କାହା ଠାରେ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦିଏ, ତେବେ ତାକୁ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଏଥି ସହିତ, ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ କିଛି ଦିନ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଭାଗର
 
ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି: ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସେକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିବାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପୁରୁଷଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁରେ ଏହି ଭାଇରସ ପାଇବା ପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସେକ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସଜାଗ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କାହା ଠାରେ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦିଏ, ତେବେ ତାକୁ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଏଥି ସହିତ, ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ କିଛି ଦିନ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି: ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସେକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିବାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି

ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପରେ ଲୋକମାନେ କିଛି ଦିନ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଚାଇନାରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଶୁକ୍ରାଣୁରେ କରୋନା ଭାଇରସ ରହିପାରେ। କାରଣ ଆରୋଗ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁରେ ଭାଇରସ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଭାଗର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭେରାଭାଟ ମନୋସୁଥୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ କିଛି ଦିନ ଚୁମ୍ବନକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍। ମନୋସୁଥୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ 30 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।

କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ କିଛି ଲୋକ ପୁନର୍ବାର ସକାରାତ୍ମକ ହେବାର ମାମଲା ଆସୁଛି। ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ 30 ଦିନ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ। ଚାଇନାରେ କରାଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନରେ 38 ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 15 ଜଣ ନିଜେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଥିବାବେଳେ 23 ଜଣ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି: ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସେକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିବାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି

ଅଧ୍ୟୟନରେ ଯେତେବେଳେ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା, ଏଥିରେ 6 ଜଣଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମିଳିଥିଲା। କରୋନାରୁ ଠିକ୍ ହୋଇଥିବା 2 ଜଣଙ୍କର ଶୁକ୍ରାଣୁରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସ ମିଳିଥିଲା। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଶରୀରରେ ଭୂତାଣୁ କିଛି ଦିନ ରହିପାରନ୍ତି ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିପାରେ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଶିଜି ଝାଙ୍ଗ ଜାମା ନେଟୱାର୍କ ଓପନ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହି ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର କରିପାରନ୍ତି।

From around the web